Solární panely jako alternativní zdroj energie
Díky solárním panelům tedy dochází k přeměně energie ze slunečního záření na energii elektrickou, Slunce, podobně jako vítr či voda, představuje alternativní zdroj pro získávání energie a je šetrnější k životnímu prostředí než například elektrické energie, které do ovzduší vypouští řadu škodlivých látek.
Solární panely si řada lidí umisťuje také na střechu svých domů, aby panely pokryly spotřebu elektrické energie a byli tak soběstační. Návratnost se pohybuje kolem 10 let, ale lze také získat dotace, kdy bude návratnost rychlejší. Životnost elektrárny se pohybuje kolem 25 let, záleží však na kvalitě a typu panelů.
V České republice je energie získaná z panelů velmi závislá na počasí a je potřeba slunečného počasí bez mraků, v tom případě je výkon kolem 1kW/m2. V České republice se počet slunečních hodin pohybuje kolem 1500 hodin za rok a nejslunečnější oblastí je jižní Morava. Vliv na získání energie má nejenom obloha bez mraků, ale také nadmořská výška, raní mlhy či znečištěné ovzduší. Některé elektrárny mohou fungovat i v noci, panely jsou doplněné o akumulaci energie tak, aby bylo možné energii spotřebovávat i během noci.
Vliv na získávání energie má i umístění solárních panelů, ty by měly být orientovány na jih a ideální sklon je od 25° do 38°. Umístit lze panely i na východ či západ, kde dojde pouze k malé ztrátě, není však vhodné je umisťovat na sever, v tomto případě je lepší najít vhodnější místo.
Účinnost mohou zvýšit i otáčecí zařízení, tzv. trackery, které otáčejí panely souběžně s pohybem slunce na obloze.
Důležitá je také velikost střechy a kolik tam tedy lze umístit panelů. V poslední době se cena panelů výrazně snížila a došlo také zvýšení jejich účinnosti. V dnešní době máme řadu variant panelů a můžeme si tak vybrat ten nejlepší pro nás, přesto řadě lidí připadají nevkusné a na svůj dům by se je neumístily.