Skotsko – drsná země hrdých horalů
Když se řekne Skotsko, většině lidí se vybaví část Velké Británie s krásnou divokou zelenou přírodou, horami, jezery, kde je chladné a drsné podnebí a ne příliš přátelští obyvatelé, kteří se navíc od monarchie chtějí odtrhnout. A přesně tak to také je. Ale co nabídne tato část Evropy turistům? Je toho opravdu hodně, i když taková dovolená není úplně pro každého.
Příroda
Divokost místní přírody je dána několika faktory, které vzájemně souvisí. V první řadě se pohybujeme již poměrně na severu, vždyť severní části země leží zhruba ve stejné zeměpisné šířce jako jih Norska či Finska. Zároveň je obklopeno oceánem, který sem přináší velké množství srážek. Aby toho nebylo málo, povrch je výrazně hornatý (Skotská vysočina). Ne nadarmo se většině území říká Highlands (vysočina). To vše ve výsledku určuje ráz počasí, které je deštivé, chladné a především větrné. No a upřímně – kdo by v takové každodenní slotě chtěl žít? Proto je Skotsko nejméně osídlenou částí Velké Británie a příroda si tak zachovala svůj původní ráz. Kopce vysočiny jsou porostlé lesy. Rozsáhlé plochy pohoří bez lesů pak pokrývají travní porosty. Často tato scenérie působí až kýčovitě. Pozůstatky starobylých hradů místních středověkých pánů působí jako památníky kdysi velkého samostatného národa a specifické kultury. Zapomenout nesmíme ani na četná tektonická jezera v čele se světově proslulým Loch Ness.
Města
Přestože se zde nevyskytuje množství velkoměsta jak v sousední Anglii, může vám Skotsko nabídnout i městkou dovolenou. Na jihu oblasti se v místech spojených s těžbou černého uhlí vytvořila dvě velká města. Prvním z nich je Glasgow, které bylo, je a bude srdcem průmyslové výroby. Díky tomu je největší co do počtu obyvatel. Návštěvníkům nabízí typickou architekturu ve svých ulicích a kosmopolitní ráz, který si užijí milovníci dobrého hospodského potlachu.
Hlavním městem je ale Edinburgh, který byl centrem skotských bojů o následnictví trůnu (prakticky rebélie proti Koruně v 17. století.), jež byly potlačeny a navždy tak ukončily slavnou éru pánů z vysočiny, kulturu tzv. highlanderů. V současnosti je správním, kulturním a náboženským centrem Skotů.